Kategorie:

Które języki świata zalicza się do najtrudniejszych?

Naprawdę jest tak trudno? Najtrudniejsze języki świata

Każdy język ma swoje łatwiejsze i trudniejsze zagadnienia, których nauka wymaga odpowiedniej ilości czasu. Są jednak takie, które z powodu przeróżnych reguł, formuł i zasad pisowni czy gramatyki zaliczane są do grupy najtrudniejszych języków świata.

Amerykański Instytut Spraw Zagranicznych (FSI) przeprowadził badanie, którego wynikiem jest lista języków i czas, jaki jest potrzebny na ich naukę. Jak w przypadku każdej językowej klasyfikacji, jest ona uzależniona od osobistych preferencji i zdolności. Mimo to, biorąc pod uwagę dziesiątki zmiennych i uwarunkowań, zestawienie to w możliwie jak największym stopniu oddaje to, na którą mowę trzeba poświęcić najwięcej czasu.

Najłatwiejsze i najtrudniejsze języki świata – Skala FSI

  • Kategoria I: 23-24 tygodnie (575-600 godzin na naukę): afrikaans, duński, holenderski, francuski, włoski, norweski, portugalski, rumuński, hiszpański, szwedzki.
  • Kategoria II: 30 tygodni (750 godzin na naukę) – niemiecki.
  • Kategoria III: 36 tygodni (900 godzin na naukę) – indonezyjski, malezyjski, suahili.
  • Kategoria IV: 44 tygodnie (1100 godzin na naukę): albański, maharski, ormiański, azerbejdżański, bengalski, bośniacki, bułgarski, birmański, chorwacki, czeski, estoński, fiński, gruziński, grecki, hebrajski, hindi, islandzki, khmerski, laotański, łotewski, litewski, macedoński, nepalski, polski, rosyjski, serbski, słowacki, słoweński, turecki, ukraiński.
  • Kategoria V: 88 tygodni (2200 godzin na naukę): arabski, chiński, mandaryński, japoński, koreański.

Wszystkie pięć języków należących do piątej kategorii nie bez powodu nazywane są najtrudniejszymi językami świata. Ich nauka przysparza problemów praktycznie wszystkim ludziom, którzy nigdy wcześnie nie mieli z nimi styczności. Z czego wynikają trudności? Pełny opis znajduje się poniżej.

Język arabski

Popularność

Jako podstawowy język przypisywany jest około 280 milionów ludzi na świecie. Wiele z tych osób mieszka na Bliskim Wschodzie lub w Afryce Północnej, gdzie w użytku jest również arabski literacki. Oficjalnie uznany za urzędowy jest w 26 krajach. Nie bez powodu mówi się o nim jako jednym
z najtrudniejszych języków świata, ponieważ mnogość dialektów i zasady ich używania sprawiają wielu problemów.

Język

Arabski ma ścisłą formę gramatyczną, niezmienioną przez ponad tysiąc lat, choć oczywiście poddawany był różnym wpływom społecznym i historycznym. Naukę arabskiego można podzielić na al-luga (zagadnienia leksykalne), al-tasrif (morfologia), an-nahw (składnia), al-istiqaq (derywacja) i al-balaga (retoryka). Są to tradycyjne obszary nauki, ale najwięcej sporów dotyczy jednak odmian współczesnego języka arabskiego. Co ciekawe, funkcjonuje w nim aż 12 form zaimków osobowych, co czyni go jednym z najtrudniejszych języków świata.

Język chiński

Popularność

Język chiński jest niezwykle popularną mową, nie tylko ze względu na dużą liczbę mieszkańców, ale także ludzi, którzy wyemigrowali do innych państw. Poza rozległymi ziemiami Chin kontynentalnych, język ten używany jest również w Hongkongu czy Makau. Jego znajomość przypisuje się mieszkańcom Wielkiej Brytanii, Australii, Europy i innych krajów azjatyckich. Uznawany za drugi z najtrudniejszych języków świata.

Język

Jest bardzo szczególną mową – w zależności od rozmieszczenia słów w zdaniu, może ono diametralnie zmienić swoje znaczenie. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby osoby chcące się go nauczyć jak najszybciej przyswoiły zasady gramatyczne. Podczas gdy forma zazwyczaj jest zgodna z typową strukturą zdania, w chińskim zdarzają się sytuacje, wedle których im bardziej ważny jest temat lub przedmiot dla mówcy, tym większe znaczenie będzie miało w samym zdaniu.

Język mandaryński

Popularność

Oprócz chińskiego, jest głównym językiem urzędowym w Chinach. Przy jego użyciu mówi większość mieszkańców północnej i południowo-zachodniej części kraju, w wielu różnych dialektach. Są one na tyle charakterystyczne, że czasami można uznać je za osobne języki. Jeśli jednak klasyfikacja nie zakłada dzielenia tych odmian na poszczególne dialekty, mandaryński jest najczęściej używanym językiem na świecie.

Język

W przeciwieństwie do języka chińskiego, mandaryński nie jest językiem sylabowym. Nie używa się
w nim czasów, takich jak przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Zamiast tego znaczenie tematu uwidacznia się w jego znaczeniu w zdaniu. Występują w nim kombinacje znaczników modalności
i aspektów, które mogą zmienić sens całej wypowiedzi. Słusznie uważany za najtrudniejszy język świata.

Język japoński

Popularność

Przy jego użyciu komunikuje się około 130 milionów ludzi na całym świecie, a najczęściej wykorzystywany jest, rzecz jasna, w Japonii, gdzie jest mową urzędową. Kiedy kraj ten zajął inne tereny podczas drugiej wojny światowej, takie jak Korea, Tajwan i niektóre obszary Chin, wielu miejscowych mieszkańców musiało się nauczyć japońskiej mowy. Poza tym wielu emigrantów, na przykład w Brazylii, Peru czy na Hawajach, używa go do codziennej komunikacji.

Język

Jest pisany w trzech różnych skryptach, z których każdy używa innego alfabetu – Kanji, Hiragana lub Katakana. Może to być mocno mylące dla początkujących uczniów jednego z najtrudniejszych języków świata, ale najlepiej pamiętać, że w Japonii często używany jest także alfabet łaciński, które ułatwia fonetyczne tłumaczenie słów.

Język koreański

Popularność

Ostatni z listy najtrudniejszych języków świata. Na całym świecie posługuje się nim około 80 milionów osób, a większość z nich mieszka w obu Koreach, gdzie uznany jest jako język urzędowy. Ponadto, odnotowano liczne grupy posługujących się tą mową w Stanach Zjednoczonych, a dodatkowo jest również jednym z dwóch oficjalnych języków w prowincji Yanbian w północno-wschodnich Chinach.

Język

Pisany jest w języku hangul. Większość dialektów jest do siebie bardzo podobna, a nauka jednego
z nich daje możliwość zrozumienia pozostałych. Standardową formuła dla koreańskich zdań jest umieszczanie w kolejności tematu, obiektu i czasownika. Jest to jednak wyjątkowo płynne, a jedynym nieodłącznym elementem każdej wypowiedzi jest czasownik.

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]

About Author