Jakie języki są najbardziej opłacalne
Kategorie:

Jakie języki są najbardziej opłacalne?

To, że języki obce trzeba znać wiele razy już słyszeliśmy. Są niezwykle przydatne niemal w każdym obszarze naszego życia. Dlatego uczymy się ich w szkole, na studiach i prywatnie. Znajomość języków jest ważna podczas podróżowania czy nawiązania nowych znajomości. Ale nie tylko. To także ważna karta przetargowa na rynku pracy. Czy są jakieś języki obce, których warto się uczyć? Takie, których oczekują obecnie pracodawcy od potencjalnych pracowników? A może nie ma to większego znaczenia, a wystarczy abyśmy znali jakiś język obcy? Okazuje się, że to które z nich są dziś najpopularniejszymi językami ma przełożenie na oferty pracy. Sprawdźmy więc które są potrzebne języki obce na rynku pracy. Oto kilka słów w tej kwestii.

Jakie języki znają Polacy?

Okazuje się, że właściwie każdy z nas jakiś język obcy zna. To zupełnie nieźle, biorąc pod uwagę świadomość niektórych osób, które twierdzą, że znajomość języków obcych do niczego nie jest im potrzebna. Na szczęście tak skrajne poglądy mają jedynie osoby, które twierdzą, że nigdy nie będą wyjeżdżać za granicę ani tam pracować. Dlatego zanim przejdziemy do tego, które języki są najbardziej opłacalne, zacznijmy od tego ilu Polaków zna język obcy. Pomijamy tu nasz język polski, który dla niektórych z nas może być nawet tym obcym.

Otóż, z przeprowadzonych badań wynika, że niemal 40% Polaków zna co najmniej jeden język obcy. Niestety, tyle samo z nas nie zna żadnego języka obcego poza językiem ojczystym. Jedynie 15 % badanych deklarowało znajomość dwóch języków obcych, a tylko 3% z nas może pochwalić się znajomością trzech języków obcych i więcej. To naprawdę niewiele. Pierwsze wrażenie, więc jest zupełnie niezłe. Jednak oprócz tego, że twierdzimy, iż znamy dany język, ważny jest też poziom znajomości języka.

W stopniu średnio zaawansowanym językiem angielskim włada ok. 60% naszych rodaków, a ok. 40% z nas może pochwalić się takim poziomem znajomości języka niemieckiego. Pozostałe języki takie jak język rosyjski, język francuski czy hiszpański są daleko u nas w tyle. Zna je ok. 10% z nas. A jak jest z nauką języka obcego? Czy uczymy się go przez całe życie? Okazuje się, że nie. Najczęściej po ukończeniu szkoły nie kontynuujemy nauki. Tylko nieliczni podejmują studia językowe. I tu warto zwrócić uwagę na ciekawą tendencję. Otóż, od 2018 roku podczas naboru na studia językowe największe zainteresowanie wzbudzały języki skandynawskie. A wśród nich oczywiście filologia norweska czy szwedzka. Zaraz za nimi są języki azjatyckie z językiem chińskim jako liderem oraz arabskie. Z czego wynika taki trend? To oczywiste. Dziś to jakiego języka warto się uczyć dyktuje rynek pracy. Osoby znające pewne wybrane języki obce mogą bowiem liczyć na świetne warunki pracy i same oferty tej pracy. Wiele branż poszukuje osób, które nie tylko znają angielski, ale i te języki, które dziś są poszukiwane na rynku pracy.

Warto przeczytać: Śmieszne tłumaczenia z angielskiego

Najbardziej opłacalne języki obce – jaki drugi język wybrać?

Dziś sama znajomość języka angielskiego to za mało. Dziś jego znajomość to nie tylko dodatek, ale raczej konieczność na rynku pracy. Dziś wymagany jest nie tylko na stanowiskach kierowniczych, ale także na niższych szczeblach w firmie. Sam angielski jest bowiem tak oczywisty jak znajomość własnego języka. Dlatego nie jest dziś już żadnym atutem. Chyba, że znasz go na poziomie biegłym. Jednak warto otworzyć się na lepsze zarobki i zacząć uczyć się też drugiego języka. Co ciekawe, aż 3/4 ofert pracodawców to te, w których wymagana jest znajomość języka niemieckiego. Równie poszukiwani są pracownicy władający językiem hiszpańskim jak i rosyjskim. Dlatego fakt, że angielski to najbardziej popularny język nie znaczy, że nie warto znać też innych języków. Raczej można uznać, że dziś drugi język to konieczność, aby zdobyć lepszą pracę w wielu branżach. Rok 2020 pokazał dobitnie, że dobra znajomość języka angielskiego to jeszcze za mało. Dlatego stał się on oczywistym językiem biznesowym. I nawet od pracowników nie zajmujących się kontaktami z klientami znajomość tego języka jest wymagana w stopniu co najmniej komunikatywnym.

Języki potrzebne na rynku pracy

Na rynku pracy ogromnie cenione są umiejętności językowe. Tak naprawdę dziś to absolutny standard. Tym bardziej gdy nasze ambicje sięgają wyżej, czyli dobrej pensji i stanowiska, Jednak nie wszystkie języki są tak samo cenione przez pracodawców. Jak już wiemy sam angielski to jeszcze za mało. Chyba, że możemy się pochwalić biegłą znajomością języka angielskiego. Dziś oprócz angielskiego warto znać albo chociaż podjąć naukę drugiego języka obcego. Tym bardziej że świat jest przesycony angielskim. Dlatego wciąż rośnie zapotrzebowanie na pracowników ze znajomością kilku języków. Zatem, co dziś jest w cenie, które języki? Absolutnie warto postawić na języki trudne i rzadkie. Ale, co ciekawe niekwestionowanymi liderami na rynku pracy są angielski, niemiecki, francuski i hiszpański. Co prawda znajomość angielskiego powinna być tu biegła, ale dziś nikt nie jest tym zaskoczony. Coraz większe uznanie zaś zdobywa niemiecki, który stał się drugim językiem, który warto znać. Poza tym nie powinny nas zniechęcać do nauki takie języki jak węgierski, litewski czy rosyjski. To one nadal są pożądane. Jednak najbardziej widoczne jest zapotrzebowanie na specjalistów znających język chiński (dystrybucja i logistyka) oraz arabski (gospodarka i nauka). Równie obiecująco wygląda znajomość języka hindi. To jeden z tych języków mało znanych. Jednak dla osób posługujących się językiem hindi czekają naprawdę atrakcyjne oferty zatrudnienia i wysokie zarobki. Mówiąc o językach, które warto dziś znać, nie można pominąć jeszcze jednej grupy językowej, o której zwykle nie wspominamy. Najczęściej bowiem mówimy o językach obcych w odniesieniu do angielskiego czy niemieckiego. Ale są języki, które są obce, choć nieco z innej perspektywy. Jakie to są i co warto o nich wiedzieć? Sprawdzamy.

Języki programowania mniej obce niż myślimy

Przy temacie jakich języków obcych warto się uczyć nie sposób pominąć właśnie tych specyficznych, których znajomość to dziś klucz do sukcesu. Branża IT, bo o niej mówimy to dziś najszybciej rozwijająca się gałąź gospodarki. Dlatego trudno jest nie wspomnieć właśnie o programistach i językach, które są w ich branży opłacalne. A to ma ogromne znaczenie w kwestii wynagrodzenia. Otóż, według raportu, w 2018 roku najwięcej zarabiali Scala Developerzy, którzy średnio zarabiali 13 tys. zł brutto. Nieco mniej ci, którzy posługiwali się m.in. językami Angular, Java i Python. Oni zarabiali nieco mniej, bo średnio 12,5 tys. zł brutto. To i tak dla wielu osób niesamowicie atrakcyjne zarobki. Jak widać uczyć się języków wcale nie oznacza języka obcego, a także, który staje się opłacalny.

Jak widać języków obcych warto się uczyć. Dziś znajomość przynajmniej jednego języka to absolutne minimum. Jednak jeden język stawia nas tylko w korytarzu życia i daje znacznie mniej możliwości niż znajomość kilku języków obcych. Obecnie osoby znające kilka języków nie będą mieć problemu ze znalezieniem pracy. Dodajmy jeszcze, często wymarzonej i dobrze płatnej. Dlatego osoby znające języki są poszukiwane na rynku pracy jako potencjalni pracownicy. Okazuje się bowiem, że najbardziej poszukiwane języki świata to te, które dobrze znamy, albo możemy się ich nauczyć szybko. Zatem uczyć się języków to korzystać z możliwości, które daje nam współczesny świat. Dlatego marząc o dobrym stanowisku pracy warto rozważyć poszerzenie swych kompetencji o kolejny język obcy. Bo dziś języki obce należy znać.

Może Cię także zainteresować:

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]

About Author