Co to redagowanie
Kategorie:

Co to redagowanie?

Aby tekst był wysokiej jakości, trzeba poświęcić mu trochę czasu. Nie tylko trzeba go dobrze napisać, ale i sprawdzić pod wieloma aspektami. Samo stworzenie treści to dopiero początek zanim taki tekst trafi do odbiorcy. W końcu każdemu mogą zdarzyć się literówki, błędy językowe, stylistyczne czy nieścisłości. Dlatego warto wiedzieć na czym polega redagowanie tekstu, aby jak najmniej czasu spędzić nad jego poprawkami. Czym jest zatem redakcja tekstu, kto się nią zajmuje i dlaczego jest tak ważna? Sprawdzamy!

Redagowanie – czym jest?

Chcesz wiedzieć więcej o redagowaniu? Z pewnością, w końcu po to tu dziś jesteś. Warto wiec poznać czym w ogóle jest redagowanie. Otóż, zgodnie z definicją Słownika języka polskiego termin ten oznacza „opracowywać tekst pod względem merytorycznym i stylistycznym przygotowując go do druku”. W drugim znaczeniu zaś oznacza kierować redakcją pisma, dzieła zbiorowego itp. przyjmując odpowiedzialność za jego treść i formę”. Podobną definicje znajdziemy w internetowej encyklopedii Wikipedia. Tu jednak znaczenie pojęcia jest nieco bardziej rozbudowane. To także przygotowanie językowe materiału do publikacji, a jej zadaniem jest poprawienie budowy przyszłego tekstu poprzez nanoszenie poprawek tak, aby tekst był zrozumiały dla odbiorcy.

Nie należy jednak jej mylić z korektą. To zupełnie coś innego. Jej celem jest usunięcie usterek w tekście. Zatem najprościej redagowanie polega na poprawie jakości tekstu pod względem logicznym i merytorycznym. Ale to jeszcze nie wszystko. To także zweryfikowanie czy długość tekstu jest zgodna z wytycznymi i czy jego autor umieścił w nim wszystkie wymagane zagadnienia. Kto zajmuje się tego rodzaju weryfikacją? Otóż, redakcją tekstu zajmuje się redaktor merytoryczny i naukowy, jeśli dany tekst ma taki charakter. Chodzi o to, aby strona odbierająca go zrozumiała wszystkie przekazywane jej informacje. I co najważniejsze, aby były one zgodne z prawdą.

Warto przeczytać: Jaki tłumacz najlepiej tłumaczy?

Redakcja tekstu – to warto wiedzieć

Chcesz wiedzieć do czego jest potrzebne redagowanie treści? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Wykonuje się je nie bez powodu. Otóż, zdecydowanie podnosi ona nie tylko jakość tekstu, ale także jej widoczność tekstu na stronie. Dzięki niej, przy odpowiednim jej wykonaniu daną treść po prostu lepiej się czyta. Tu bardzo ważny jest dobór kroju pisma, podzielenie tekstu na akapity czy podkreślenie zdania, które ma kluczowe znaczenie dla treści. Tego rodzaju zabiegi techniczne mają ogromne znaczenie i przynoszą wymierne korzyści.

Wystarczy zobaczyć i porównać tekst bez redakcji i ten, który został starannie zredagowany. Różnicę widać od razu. Dobra redakcja jest w stanie poprawiać wizerunek marki i wypromować ją na wysokie miejsce w wyszukiwarkach. Żeby jednak tak było, trzeba każdy dokument rzetelnie przeanalizować. A jak to zrobić? Nie jest to trudna sprawa. Wszystko jednak odbywa się etapami, zgodnie z zasadą „od ogółu do szczegółu”. Czyli na wstępie sprawdzamy podstawowe kryteria tekstu, przechodząc stopniowo do coraz dokładniejszego dopracowania treści. Jest to bardzo ważne pod kątem organizacji pracy. Jeśli bowiem już na początku, przy pierwszym przeglądzie treści wyłapiemy błędy, umożliwi nam to odesłanie tekstu do jego autora w celu jego poprawy. A to zdecydowanie poprawi nie tylko jakość, ale i poprawność takiej treści.

To oczywiście nie jest wszystko w temacie redagowania. Są to jednak najważniejsze zasady, którymi warto się kierować przed publikacją tekstu i udostępnieniem go odbiorcom. Nie zapominajmy, że jakość zostanie zauważona, dlatego nie pomijajmy tego etapu przy tworzeniu treści.

Może Cię także zainteresować:

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]

About Author