Turcja to państwo, które od wielu lat czeka na przyjęcie do Unii Europejskiej, i póki co – nie może się doczekać. Jednym z czynników, który wpływa na unijne wahanie w tej sprawie jest fakt graniczenia z krajami takimi jak Irak, którego przybliżenie do UE może nieść zagrożenie terrorystyczne. Natomiast jeśli chodzi o stosunek samych Europejczyków do Turków, to z pewnością można powiedzieć jedno – że doceniają standard tureckiej służby zdrowia!
Demografia Turcji
Turcja to młode, liczne społeczeństwo. Spójrzmy na liczby:
w 2013 r., jak wynika z danych CIA, populacja wynosiła 80 694 485 ludzi; pod względem liczby ludności daje to Turcji 18. miejsce na świecie,
ponad 40% mieszkańców Turcji to osoby młode i stosunkowo młode – pomiędzy 25 a 54 rokiem życia,
dzieci i młodzież oraz osoby powyżej 55 roku życia stanowią odpowiednio 26% i 14,5% społeczeństwa tureckiego,
średnia wieku to 29,6 lat dla kobiet i 28,8 lat dla mężczyzn.
Turecka opieka medyczna w pigułce (według danych OECD z 2011 r.)
na 82 835 090 mieszkańców przypada 110 482 lekarzy (średnio 1,5 na 1000 osób),
na każde 1000 mieszkańców przypada 2,5 łóżka szpitalnego,
system jest lepiej rozwinięty na zachodzie kraju,
wydatki na służbę zdrowia stanowiły 6,7% PKB, co równa się niemal 58 mln TRL (1 TRL= 0,19 EUR),
wskaźnik umieralności niemowląt – 13 na 1000 żywych urodzeń.
Sektor prywatny
Reformy, których celem było pobudzenie sektora prywatnego w tureckiej służbie zdrowia, zostały zainicjowane w 2003 r. AK Parti, będaca wówczas u władzy w tym kraju, przygotowała a następnie wprowadziła w życie program mający na celu zwiększenie konkurencyjności usług medycznych, a w następstwie – skrócenie kolejek i zwiększenie dostępności usług medycznych dla przeciętnego obywatela.
Poza sektorem publicznym, za który odpowiada tureckie Ministerstwo Zdrowia, i jest dostępny dla wszystkich obywateli, w Turcji funkcjonuje również prywatna opieka medyczna. Nie jest ona popularna wśród rdzennych obywateli tego kraju – prywatne ubezpieczenie zdrowotne wykupuje tylko ok. 2% z nich. Decyduje się na nie jednak wielu Europejczyków.
Nie jest tajemnicą, że prywatne placówki proponują szereg udogodnień i z tego powodu cieszą się popularnością wśród zamożnych osób. To właśnie turystyka medyczna jest jednym z głównych celów podróżniczych turystów odwiedzających Turcję. W kraju powstaje coraz więcej luksusowych resortów oferujących zabiegi spa i odnowy biologicznej.
Wśród gości tych ośrodków trudno znaleźć obywateli Turcji; na wczasy do tego kraju przyjeżdżają przede wszystkim Rosjanie, Ukraińcy, Niemcy, Anglicy i Holendrzy. Wszyscy obcokrajowcy potrzebują czasami tłumaczeń, które może wykonać firma wykonująca z języka obcego tłumaczenie na turecki.
Prywatne placówki specjalizują się w takich schorzeniach/usługach jak:
Bezpłodność,
Stomatologia ogólna i estetyczna,
Centra urody,
Zdrowie oczu,
Otyłość i bariatria,
Dializa nerkowa,
Transplantacje komórek macierzystych,
Zaburzenia snu,
Leczenie łuszczycy,
Fizjoterapia.
About Author

Nazywam się Oliwia Janicka i jestem rodowitą gdańszczanką. Tu mieszkam oraz pracuję jako tłumacz języka chorwackiego. Poza tłumaczeniem tekstów zajmuję się też pisaniem artykułów na interesujące Was tematy. W swojej pracy najbardziej lubię to, że mogę dużo czytać i poznawać nowych ludzie. Dzięki temu dobrze wiem, jak przełożyć teorię na praktykę. Z przyjemnością podzielę się z Państwem swoim doświadczeniem. Po pracy wolny czas spędzam na krótkich wypadach za miasto z książką i w dobrym towarzystwie.