Profesjonalizm doceni każdy, komu zależy na tym, aby możliwie jak najsprawniej dojść do celu. Jesteś jedną z takich osób? W takim razie pora poznać tajemnicę najlepszych tłumaczeń umów handlowych. Skoro chcesz robić interesy poza granicami kraju dobrze mieć świadomość nie tylko wpływu procesu translatorskiego na osiąganie celów, ale zdawać sobie sprawę z tego, co stanowi sedno tych najlepszych tłumaczeń umów handlowych. Napoleon Hill podkreślał, że „ludzie, którzy odnoszą sukcesy doskonale wiedzą, czego chcą; mają też plan pozwalający zrealizować te dążenia, wierzą w swoje zdolności do osiągnięcia takiego celu i przeznaczają na to sporą część swojego czasu”.
Tłumaczenie umów handlowych
Łacińskie słowo contractus oznacza umowę bądź kontrakt. Prawo cywilne definiuje to pojęcie jako zgodne porozumienie dwóch lub więcej stron, a także ich wzajemne prawa i obowiązki. Oprócz umów w tym rozumieniu istnieją jeszcze umowy administracyjne i te międzynarodowe. Dziś zajmujemy się jedynie umowami handlowymi. Te mogą być zawierane między firmami lub między firmą i klientem indywidualnym. Są więc one bardzo ważnymi dokumentami. Staranne ich wykonanie w języku polskim oraz ich tłumaczenie na język obcy będzie miało wpływ na planowe wykonanie poszczególnych działań. Kiedy w grę wchodzą Twoje interesy, osiąganie celów i po prostu profesjonalizm – należy zadbać o to, aby tego rodzaju dokumenty prawne trafiły w odpowiednie ręce.
Artykuły, które mogą Cię również zainteresować:
- „Jak tłumaczyć ustawy?”
- „Jakie są rodzaje tłumaczeń pisemnych?”
- „Kiedy wymagane jest tłumaczenie przysięgłe”
- „Rodzaje tłumaczeń specjalistycznych”
- „Zapotrzebowanie na tłumaczy języka angielskiego”
Co jest istotne w tłumaczeniu umów handlowych?
Michael Dell powiedział: „pomysły są powszechnym towarem. Wprowadzenie ich w życie nie jest”. Platon podkreślał z kolei, że „początek jest najważniejszą częścią pracy”. Anthony Volodkin mawia, iż „bądź niezaprzeczalnie dobry. Żaden wysiłek marketingowy nie będzie dla tego substytutem”. Co jest istotne w tłumaczeniu umów handlowych? Przede wszystkim podjęcie decyzji, że „tak, przetłumaczę umowę handlową!”. Następną bardzo ważną kwestią jest znalezienie odpowiedniego biura tłumaczeń czy tłumacza – tu pamiętaj, że zapewne będzie potrzebny Ci tłumacz przysięgły.
- W tłumaczeniach tekstów prawniczych – w tym w przekładzie umów handlowych – ważna jest dbałość o detale. Tu każdy szczegół jest na wagę złota. Nieprawidłowo postawiony przecinek może doprowadzić do nieporozumienia i w efekcie spowodować to, że nie dojdzie do porozumienia z Twoim partnerem biznesowym.
- Coś, co określa się jako chirurgiczną precyzję. Punkt ten jest bezpośrednio związany z tym, co napisaliśmy wyżej. W przypadku przekładu umów i dokumentów handlowych nie ma mowy o jakiejkolwiek dowolności. Nie można pozwolić sobie tu również na kreatywność.
- Tłumaczenia umów i dokumentów handlowych powinny być wierne oryginalnemu tekstowi.
- Wysokiej jakości przekłady umów handlowych cechuje spójność terminologii typowej dla tego rodzaju umów.
- Ważne jest to, aby oddać tłumaczenia przysięgłe umów tylko i wyłącznie do osoby posiadającej uprawnienia tłumacza przysięgłego.
Kto powinien tłumaczyć umowy handlowe?
Chcesz zawrzeć umowę i świętować sukces? Thomas Edison ma dla Ciebie radę – „sukces odniesiesz tylko wtedy, gdy sam poszukasz okoliczności , jakie Ci odpowiadają. Jeśli nie zdołasz ich znaleźć, stwórz je sobie”. Ralph Waldo Emerson z kolei podpowiada: „innym słowem na określenie powodzenia jest upór”. Henry Ford z kolei zwraca Twoją uwagę na to, że „jeśli jest w ogóle jakiś sekret sukcesu leży on w umiejętności przyjęcia punktu widzenia innych i patrzenia na rzeczy zarówno z pozycji rozmówcy, jak i własnej”. Nie będziesz miał świetnego tłumaczenia umów handlowych bez świadomości tego, na czym Ci zależy, ale i bez współpracy z dobrym tłumaczem.
Kto powinien tłumaczyć umowy handlowe? Oto kilka wskazówek dla Ciebie!
- Zaufane biuro tłumaczeń lub zaufany tłumacz. Jak to powiedział Napoleon Hill – „odnoszący sukcesy człowiek dba o to, by czytać książki i poznawać ważne fakty na temat swojej pracy – to informacje wynikające z doświadczeń innych ludzi, którzy podążali wcześniej tą samą drogą”. Tylko profesjonalista z doświadczeniem jest gwarantem najwyższej jakości. Unikaj więc amatorów i tych, którzy nie mają wiedzy i umiejętności, które są Ci właśnie teraz potrzebne.
- Tłumacz wyspecjalizowany w tłumaczeniu umów handlowych. Dlaczego to tak istotne? To nie przekład umów o pracę czy tomiku poezji z angielskiego na polski. Specjalizacja to znajomość różnych wzorów umów, fachowej terminologii czy znajomość prawa.
- Biuro tłumaczeń czy tłumacz, który zajmuje się tłumaczeniem w potrzebnej Ci parze językowej. Załóżmy, że chcesz przetłumaczyć niezbędne Ci treści z polskiego na chiński. W takiej sytuacji nawet najlepszy ekspert wyspecjalizowany w angielskim, francuskim czy niemieckim na nic Ci się zda. Pamiętaj o tym!
- Ktoś, kto zapewni Ci poufność wszystkich informacji i danych zawartych w umowach handlowych. Innymi słowy współpracujesz wyłącznie z kimś zaufanym – kimś, kto dotrzymuje terminów, znany jest z profesjonalizmu i zna się na rzeczy.
- Podejmij współprace z tłumaczem czy biurem tłumaczeń o nienagannej opinii wśród klientów. Profesjonaliści dbają tylko oferują tłumaczenia umów najwyższej jakości, ale dbają i o relacje z klientem. Komunikacja z fachowcem, który będzie pracował nad przekładem Twoich dokumentów jest bardzo ważna. Na przykład dobre biura tłumaczeń mają specjalne procedury doboru najbardziej odpowiedniego specjalisty do danego klienta czy firmy. Dzięki temu współpraca na każdym poziomie charakteryzuje się profesjonalizmem.
Dlaczego warto zamówić profesjonalne tłumaczenie umowy?
Thomas Alva Edison wielokrotnie powtarzał: „geniusz to 1% inspiracji i 99% potu”. William James podkreślał: „jeśli wystarczająco mocno dbasz o wynik, z pewnością go osiągniesz”. Nie ma co ukrywać: jak Cię widzą, tak Cię piszą. Pierwsze wrażenie możesz zrobić tylko raz. Twój potencjalny partner biznesowy czy klient strategiczny może nie wybaczyć Ci wpadki lub potraktować to jako świadectwo amatorstwa. Nie chcesz tego, prawda? To zupełnie naturalne i zrozumiałe. To właśnie z tego powodu warto zamówić profesjonalne tłumaczenie umów. Nie powierzaj przekładu danej umowy pracownikowi w biurze (jedyny wyjątek stanowi sytuacja, gdy Twój pracownik to także zawodowy tłumacz). Nie zlecaj tego zadania przypadkowej osobie czy takiej, która nie posiada niezbędnych kompetencji.
- Zawodowy tłumacz zadba o to, aby wszystko zostało dopięte na ostatni guzik.
- Tłumaczenie umów handlowych z profesjonalistą to pewność, że nie spotka Cię żadna niemiła niespodzianka.
- Kiedy chcesz coś oferować innym i robić to jak na profesjonalistę przystało, zatrudnij profesjonalnego tłumacza.
- Fachowiec to gwarancja najwyższej jakości tłumaczenia umów na angielski i inne języki obce.
- Współpraca z zawodowym tłumaczem to pewność, że zrealizujesz swój plan, dojdziesz do celu czy osiągniesz sukces.