nowoczesne technologie w nauce jezykow obcych, nowoczesne technologie w nauce jezykow
Kategorie:

Nowoczesne technologie w nauce języków obcych

Sir Winston Churchill powiedział, że „mądry uczy się stale, głupi wcale”. Lew Tołstoj był zdania, iż „nauka to pokarm dla rozumu”. Seneka powiedział zaś: „nie dla szkoły, lecz dla życia się uczymy”. Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że warto uczyć się języków obcych. Wystarczy przytoczyć statystyki Ethnologue – tylko język angielski ma około 1,268 mld użytkowników. Chiński (mandaryński) to 1,120 mld mówców. Z kolei hindi posługuje się 637 mln ludzi. Marzysz o podróżach, pracy w dalekim kraju, a może o nauce poza granicami ojczyzny? Niewątpliwie języki obce Ci w tym pomogą. Pozostaje tylko zapytać – jak efektywnie się uczyć, aby osiągnąć zadawalający poziom językowy? Tu z pomocą przychodzą Ci nowoczesne technologie w nauce języków obcych. Co dokładnie się pod nimi kryje? Jak uczyć się, aby rzeczywiście się nauczyć? Sprawdź!

Czy nauka języków w czasach nowoczesnych technologii ma sens?

Nowe technologie zmieniły otaczającą nas rzeczywistość. Dziś już mało kto, kiedy ma sprawdzić jakieś słówko idzie do biblioteczki i sięga po tradycyjny słownik. Zamiast tego wybiera jego cyfrową wersję lub korzysta z translatora czy prosi o podpowiedź Google. Nie ma w tym nic złego. Dla wielu osób to zwykła oszczędność czasu i szybsze rozwiązanie problemu. Zmiany zawsze towarzyszyły, towarzyszą i będą towarzyszyć człowiekowi. Czy więc w tych okolicznościach – w czasach nowych technologii – nauka języków ma jeszcze jakikolwiek sens? Po co poświęcać tyle czasu na zgłębianie języka obcego skoro mamy narzędzia, które nam przetłumaczą dosłownie wszystko? Oczywiście, że tak! Arystoteles dawno temu powiedział takie piękne i mądre słowa – „umysły podobnie jak spadochrony funkcjonują prawidłowo, kiedy są otwarte”. Poza tym są takie sytuacje – a jest ich wiele – kiedy nie wyjmiesz telefonu i nie włączysz Tłumacza Google, ponieważ uznane byłoby to za nietakt i coś, co świadczy o Tobie bardzo źle. Wyobrażasz sobie spotkanie biznesowe, podczas którego korzystasz ze słownika, aplikacji do tłumaczenia czy z jakiejś innej technologii? Nie. A to zaledwie jedna sytuacja. Jest ich o wiele, wiele więcej.

Artykuły, które polecamy dla Ciebie:

Nowoczesne technologie w nauce języków obcych

Nauczanie języków obcych nie musi dziś odbywać się tylko przy pomocy tradycyjnych metod. Co Ty na to, aby włączyć nowe technologie do Twojej edukacji? Brzmi ciekawie i na czasie, prawda? Wystarczy tylko rozeznać się w temacie i dowiedzieć się, jakie masz możliwości. Owidiusz powiedział, że „kropla drąży kamień nie siłą, lecz częstym spadaniem”. B. Britten stwierdził zaś: „uczenie się jest jak wiosłowanie pod prąd: gdy tylko się zaprzestanie – człowiek się cofa”.

Nowoczesne technologie w nauce języków obcych. Wypróbuj!

  • Tak zwany blended learning. Na czym to polega? Tu do procesu dydaktycznego włączone są szeroko rozumiane technologie informacyjne i komunikacyjne. W praktyce wygląda to tak, że te technologie w nauczaniu języków obcych oprócz tradycyjnych metod wykorzystują również wszystko to, co rozumiemy pod distance learning, czyli:  e-learning, m-learning, blended learning. Wykorzystywane są tu różne metody nauczania, aby nie tylko podnieść jakość nauczania języka, ale i sprawić, że uczeń będzie miał jak najbardziej atrakcyjnie podany materiał do nauki. Uczy się tu na przykład języka obcego przez zabawę. Być może nie uwierzysz w to – ale to prawda – używa się tu interaktywnych gier komputerowych.
  • Podcasty w procesie edukacyjnym nie powinny Cię dziwić. Jest wiele serwisów i platform umożliwiających do nich dostęp. Ich różnorodność i łatwość odtworzenia na lekcjach języka obcego sprawia, że nauczyciele języków coraz chętniej korzystają z tej możliwości. Wykorzystanie technologii tego typu pokazuje, że można iść z duchem czasu nawet na lekcjach typu korepetytor – uczeń.
  • Inna nowoczesna technologia używana w procesie nauczania to tak zwane screencasty. To coś w rodzaju filmu instruktażowego, który daje uczniowi możliwość zrozumienia trudnych kwestii.
  • Nowe technologie w nauczaniu języków obcych to także Vodcasty. Można powiedzieć, że jest to forma telewizji internetowej. Czym to w ogóle jest? Najprościej ujmując jest to taka technologia transmisji nagrań wideo – pliki dostępne są w sieci i katalogowane w technologii znanej jako RSS. Używane są dość często jako metoda nauki przez portale e-learningowe czy edukacyjne.
  • Słowniki online. Ich największym atutem jest to, że są o wiele szybszą metodą sprawdzania słówek niż tradycyjne, papierowe ich odpowiedniki. Wystarczy mieć wgrany taki słownik na smartfonie, aby mieć dostęp do słownictwa dosłownie „w tej chwili”.
  • Interaktywne ćwiczenia i gry internetowe, czyli nauka przez zabawę. Brzmi przyjemnie, prawda? Jeżeli chcesz nauczyć się języka obcego, ale nużą Cię tradycyjne metody – być może to coś dla Ciebie! Wykorzystuje się tu takie metody jak Virtual Trips, Ask an experts czy Information Gap.
  • Blogi o szeroko pojętej tematyce nauki języków obcych i wykorzystywaniu nowych technologii w nauce.

Wirtualna rzeczywistość w nauczaniu

Multimedialne pomoce naukowe, e-learning, nauka przez zabawę czy słowniki online są realną pomocą przy nauczaniu języków obcych. Wykorzystanie nowych technologii w nauce jest wskazane. Nie ma najmniejszych wątpliwości co do tego, że warto i należy uatrakcyjniać proces edukacji. Do biegłej znajomości języka możesz dojść różnymi drogami. Nie ograniczaj się. Spójrz na wirtualną rzeczywistość. Internet daje Ci wiele możliwości. Wchodzisz do e-księgarni internetowej i kupujesz fiszki. Zapisujesz się na kurs języka niemieckiego metodą e-learningową. Podwyższasz umiejętności językowe wykorzystując aplikację do nauki angielskiego. Uczysz się tradycyjnie – z nauczycielem – oraz z wykorzystaniem nowych pomocy edukacyjnych. Nie ma w tym nic złego. Inna sprawa to wybrać taką metodykę nauczania, aby przynosiła ona największe efekty.

Jak uczyć się szybko i skutecznie?

Konfucjusz powiedział: „słyszę i zapominam. Widzę i pamiętam. Robię i rozumiem”. Ważne pytanie brzmi: jak uczyć się szybko i skutecznie? Nowego języka możesz nauczyć się na wiele sposobów. Jest nauka z native speakerem, korepetycje z nauczycielem języka obcego, uczenie się z pomocą aplikacji językowej czy pójście na kurs języka obcego. Na tym jednak nie koniec. Możesz wykorzystać nowoczesne technologie. Tak naprawdę możesz wdrożyć w życie każdą technikę nauki, o ile ona przynosi efekty. Bo to o nie chodzi.

Jaki jest najbardziej efektywny sposób nauki języków obcych? Sprawdź!

  • Spróbuj różnych metod nauki i wybierz taką lub takie, które przynoszą Ci najlepsze efekty.
  • Dopasuj sposób nauczania języka obcego do siebie.
  • Ucz się języka obcego regularnie. Nic nie przyniesie Ci lepszych efektów niż codzienne przyswajanie nowej porcji materiału.
  • Wykorzystuj metody tradycyjne i nowoczesne technologie, które sprzyjają osiąganiu szybszych postępów w nauce.
Oceń wpis!
[Ocen: 2 Średnia: 5]

About Author