Dlaczego angielski jest najbardziej popularny na świecie
Kategorie:

Dlaczego język angielski jest najbardziej popularny na świecie?

Dlaczego język angielski jest najbardziej popularny na świecie? Co sprawia, że uznaje się go za współczesny Lingua Franca? Czy naprawdę ma aż tak wielu użytkowników w różnych częściach świata? Zacznijmy od tego, że według najnowszej klasyfikacji Ethnologue „Top 10 most spoken languages, 2020” na miejscu numer 1. znalazł się właśnie język angielski – oszacowano, że posługuje się nim 1,268 mld ludzi. Tym samym „prześcignął” chiński (mandaryński) i hindi. To również król Internetu. Nie wierzysz? Dane Internet World Stats mówią jasno: 31 marca br. 25,9% osób w wirtualnym świecie (1,186,451,052 mld osób), to użytkownicy tego języka. Te liczby pokazują, że bez jakichkolwiek wątpliwości angielski jest językiem królującym na naszej planecie w wielu krajach, przestrzeniach, branżach i dziedzinach. Ponad miliard użytkowników to niesamowity zasięg globalny i coś w rodzaju imperium. Wniosek z tego jeden: warto i należy uczyć się tego języka obcego. Ludwig Wittgenstein mawiał: „gra­nice mo­jego języ­ka są gra­nica­mi mo­jego świata”. Nie pozwól na to, aby nieznajomość angielskiego sprawiła, że będziesz w pewnym sensie oddzielony od reszty świata.

Dlaczego język angielski jest najbardziej popularny na świecie?: Po 1 – Język angielski jest najpopularniejszym językiem na świecie

Zadajesz sobie pytanie: dlaczego język angielski jest najbardziej popularny na świecie? Czemu on, a nie inny język? Co miało lub ma na to wpływ? Oczywiście nic nie dzieje się bez przyczyny. Na obecny jego status wpłynęło wiele czynników. Weź pod uwagę, że:

 • to język urzędowy, o statusie oficjalnym lub półoficjalnym w ponad 60 krajach świata – posługują się nim ludzie od Australii, przez Jamajkę, aż po Wielką Brytanię. Jeśli więc weźmiemy pod uwagę, że angielski jest językiem ojczystym dla tak wielu milionów ludzi, a do tego jest tym drugim i trzecim językiem dla kolejnych, widzimy jego zasięg,
 • jeden z oficjalnych języków Organizacji Narodów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego,
 • według klasyfikacji Ethnologue z 2020 mówi po angielsku 1,268 mld ludzi. Jego użytkownicy mieszkają w takich krajach jak np.: Stany Zjednoczone, RPA, Australia czy Indie,
 • Internet World Stats wylicza, że w świecie wirtualnym 1,186 mld użytkowników jest anglojęzycznych,
 • angielski jest językiem międzynarodowym używanym przez uczniów, studentów, naukowców, przedsiębiorców, podróżników,
 • język nauki i edukacji,
 • język mass mediów i social mediów,
 • język Szekspira,
 • korzysta z niego popkultura,
 • wpływ miała na to historia – na przełomie XVII i XVIII wieku Londyn sprawował kontrolę nad połową świata (na pewno i Ty uczyłeś się o Imperium Brytyjskim, prawda?), co miało ogromny odbicie na rozpowszechnianie się tego języka i jego dzisiejszy status. Brytyjczycy przez swoje kolonie przyczynili się do tego, że współcześnie ma on status uniwersalnego języka wśród społeczności globalnej,
 • do tego angielszczyzna nie jest bardzo trudnym językiem, co dziś język angielski jest językiem międzynarodowym, nauka języka angielskiego jest popularna, a znajomość języka ceniona w wielu sferach naszego życia.

A Ty masz jakiś pomysł na jeszcze jakiś powód, z którego akurat angielski język jest dziś najpopularniejszy na świecie? Jeśli tak, jaki? Podziel się z nami.

Dlaczego język angielski jest najbardziej popularny na świecie?: Po 2 – Popularność języka angielskiego. Skąd się bierze?

Skąd się bierze popularność angielskiego na świecie? Dlaczego jest najczęściej używanym językiem na naszej planecie? Gdzie skrywa się główny powód tego, że angielski stał się językiem o tak wielkim zasięgu i angielski zna tak wielu ludzi? Bez cienia wątpliwości, to fascynujący temat! Niewątpliwie ogromną rolę obecnie odgrywa globalizacja. Każdy z nas bez większych przeszkód może podróżować po całym świecie w celach edukacyjnych, naukowych, zarobkowych, biznesowych czy turystycznych. A jeśli spojrzymy na to, że słownictwo i gramatyka nie jest skomplikowana więc oprócz tego, że angielski jest językiem ojczystym dla wielu milionów, to coraz więcej osób chętnie uczy się tego języka, aby móc sprawniej komunikować się z resztą świata. Niewątpliwie jest to też język młodych ludzi, dla wielu z nich to drugi język. Można więc powiedzieć, że dawna polityka Imperium Brytyjskiego odniosła skutek, widoczny w liczbie mówców w różnych zakątkach naszej planety.

Dlaczego język angielski jest najbardziej popularny na świecie?: Po 3 – Dlaczego język angielski?

Dlaczego wart uczyć się języka angielskiego? Frank Smith mawiał: „jeden język ustawia Cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają każde drzwi po drodze”. Rita Mae Brown była zdania, iż: „język jest mapą drogową kultury.Mówi Ci skąd ludzie pochodzą i dokąd zmierzają”. Z kolei Flora Lewis uważała, że „uczenie się innego języka jest nie tylko uczeniem się innych słów na te same rzeczy, ale także uczeniem się innego sposób myślenia o rzeczach”.

A dlaczego język angielski? Dlaczego powinieneś pomyśleć o nauce tego języka? Co da Ci jego znajomość? Już Ci pokazaliśmy, że wiele osób na świecie się nim posługuje – jest to ponad miliard ludzi. Jeśli więc myślisz o podróżowaniu, na pewno jego znajomość ułatwi Ci komunikację w wielu krajach. Ale to nie wszystko. Marząc o nauce czy pracy w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Australii czy nawet w Indiach, znajomość tego języka będzie kluczowa. Sprzyja też on w szeroko pojętym rozwoju – służy badaczom, naukowcom, studentom i uczniom, a także wszystkim poszukiwaczom treści w językach obcych. Poza tym jeśli potrafisz się nim posługiwać możesz być blisko kultury; czytać prozę w oryginalne, słuchać płyt i rozumieć, o czym jest tekst czy pójść do kina za granicą i nie martwić się, że bez lektora i napisów nie zrozumie się niczego.

Dlaczego język angielski jest najbardziej popularny na świecie?: Po 4 – Czy warto uczyć się innych języków niż angielski?

Geoffrey Willans był zdania, że „nigdy nie pojmiesz jednego języka zanim nie zrozumiesz przynajmniej dwóch”. Johann Wolfgang von Goethe mawiał: „ci, którzy nie mają pojęcia o języku obcym nic nie wiedzą o własnym”. Zaś Nelson Mandela powiedział: „jeśli rozmawiasz z kimś w języku, który ta osoba rozumie, to co mówisz przemawia do niego. Jeśli rozmawiasz z nim w jego ojczystym języku – trafia to wprost do jego serca”. Zastanawiasz się jeszcze: czy warto uczyć się innych języków niż angielski? Oczywiście!

Znajomość angielskiego niewątpliwie ułatwia życie. To język ojczysty wielu milionów ludzi na całym świecie, drugi język także wielu milionów, ale to nie jeden jedyny liczący się język na naszej planecie. Warto uczyć się np.: chińskiego (mandaryńskiego), hindi, hiszpańskiego, francuskiego, arabskiego, rosyjskiego, portugalskiego czy japońskiego. Przede wszystkim do nauki angielskiego czy jakiegokolwiek innego języka obcego powinieneś podchodzić praktycznie – zapytaj się więc, w jakim celu będzie Ci on potrzebny, a potem regularnie zgłębiaj słowa, zwroty i gramatykę. Niezależnie od tego, który lub które z nich wybierzesz, język obcy to możliwość zawierania nowych przyjaźni z ludźmi z wielu krajów i kultur, lepsze perspektywy zawodowe, a także większa niezależność w podróży. Oczywiście nie można zapomnieć o tym, że już sama nauka języków obcych bardzo pozytywnie wpływa na mózg człowieka.

Dlaczego język angielski jest najbardziej popularny na świecie?: Po 5 – Do you speak english?

Już wiesz, dlaczego język angielski jest najbardziej popularny na świecie. Wiesz też, że kluczem do dobrej znajomości angielskiego jest nauka i praktyka. Masz również świadomość, że języka angielskiego na świecie używa ponad 1 mld ludzi! Można więc powiedzieć, że to język współczesnego świata, popkultury, Internetu i mediów. Angielski otacza nas z zewsząd. Czujesz to?

Zapewne zainteresują Cię też takie tematy jak:

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]

About Author