jak zdobyc certyfikat jezykowy, certfikat jezykowy
Kategorie:

Jak zdobyć certyfikat językowy?

Jim Rohn powiedział kiedyś, że „sukces jest czymś, co przyciągasz poprzez to, kim się stajesz”. W tej chwili skup się tylko na tym, co możesz zrobić z tym, co masz i w jakim kierunku możesz pójść. Rozwój to Twoja szansa na lepsze życie, fajną prace i spełnienie zawodowe. We współczesnym świecie należy i warto jak najwcześniej zadbać o znajomość języków obcych. Oczywiście ważne jest, aby nie tylko uczyć się, ale i nauczyć się. Języki otwierają wiele drzwi: kiedy je znasz masz szansę dostać się na wymarzoną uczelnię zagraniczną, zabłysnąć przed potencjalnym pracodawcą, prowadzić rozmowy biznesowe czy mieć po prostu satysfakcję z tego, że Twój poziom znajomości języka obcego jest naprawdę wysoki! Dobrze już teraz pomyśleć o zrobieniu certyfikatu językowego. Sprawdzamy dziś jak go zdobyć!

Jak zdobyć certyfikat językowy?

Mów w tylu językach, w ilu chcesz. Rozwijaj się dla siebie i dla swojej przyszłości. Certyfikat z języka angielskiego, francuskiego czy niemieckiego pozwoli Ci wejść na wyższy poziom. Nie da się ukryć, że umiejętności językowe wpływają na Twoje życie. Statystyki pokazują, że osoby, które posługują się językami obcymi mają nie tylko lepsze perspektywy zawodowe, ale i zwykle mogą liczyć na o wiele wyższe wynagrodzenie. Brzmi świetnie, prawda? Szkoda stracić te wszystkie szanse, które ma się z językami. Niestety dla wielu uczelni czy pracodawców Twoje słowo nie wystarczy na potwierdzenie na przykład znajomości języka angielskiego na poziomie zaawansowanym. Zwykle szkoły i firmy proszą o przedstawienie certyfikatu językowe. Jak go zdobyć?

 • Jeżeli chcesz zdać egzamin, a tym bardziej kiedy marzysz o tym, aby uzyskać jak najwyższy wynik zajmuj się podniesieniem swoich umiejętności językowych.
 • Przygotuj się. Przygotowanie do egzaminu powinno być procesem, który bierze pod uwagę konkretny test, np. certyfikat telc, tofel czy ielts. Weź też pod uwagę, aby słownictwo dopasować do Twojego poziomu egzaminacyjnego, np. a1, a2, b1, b2 czy c2.
 • Ćwicz poziom pisemny i ustny. Zwróć jednak uwagę, co i jak będziesz musiał zdawać w swoim konkretnym przypadku.
 • Zapisz się na konkretny egzamin językowy. Wpłać zaliczkę lub całą kwotę.
 • Wśród tych najbardziej popularnych egzaminów językowych w Polsce należy wymienić: FCE, TOEFL, CAE, CPE, a także LCCI czy ZOP.

Te artykuły mogą Cię również zainteresować:

Certyfikaty językowe

Przywoływany już przez nas wcześniej Jim Rohn podkreśla, że „sukces jest po prostu naturalnym rezultatem, który wynika z konsekwentnego wykorzystania konkretnych podstaw”. Certyfikat z angielskiego, niemieckiego czy innego języka obcego pomoże Ci nie tylko w Twoim rozwoju, ale i realnie przełoży się na Twoje życie. Na przykład IELTS, czyli International English Language Testing System jest takim egzaminem, który sprawdza Twoją ogólną wiedzę z języka angielskiego. Test ten sprawdza Twoje umiejętności pisania, słuchania, czytania ze zrozumieniem, a także mówienia. Przydaje się w dostaniu na uczelnię czy do pracy. Honorowany jest praktycznie przez większość uczelni krajów anglojęzycznych. Przydaje się także każdemu, kto myśli o wyjeździe do chociażby Australii czy Kanady. Poziom C1-C2 honorowany jest także przez MEN w przypadku nauczycieli w przedszkolach, szkołach, a także wśród przewodników wycieczek. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że jest on ważny tylko przez dwa lata. Pozostając przy angielskim jest jednak cała długa lista certyfikatów, którymi możesz być zainteresowany. Wśród nich można wymienić chociażby certyfikaty Cambridge: KET, PET, FCE, CAE, CPE. Kiedy jednak interesuje Cię uzyskanie certyfikatu biznesowe, tu powinieneś zwrócić uwagę na certyfikaty takie jak: EFB, TOLES, BEC, TOEIC.

Jak wybrać najlepszy certyfikat dla siebie

W przypadku wielu osób niezwykle ważny jest rozwój. Anthony Robbins zawsze podkreśla, że „Twój los kształtuje się w momentach podejmowania decyzji”. Mówi także o tym, iż „kiedy podejmujesz prawdziwą decyzję kreślisz linię nie na piasku, lecz na świeżym betonie”. Lepszy będzie certificate cambridge english czy na przykład certyfikaty London Chamber of Commerce and Industry (LCCI)? Najważniejsze, aby decyzja była podyktowana konkretnymi powodami, a nie wynikała z przypadku. Pamiętaj, że do każdego egzaminu trzeba się naprawdę porządnie przygotować. Zwykle nie da się ich zdać ze świetnym wynikiem tak „z marszu”. Dlaczego? Wiele z nich bada umiejętności z konkretnego zasobu słownictwa, czasem też te dotyczące kultury. W związku z tym przed podejściem do takiego testu zazwyczaj większość osób decyduje się na pójście na kurs językowy do szkoły językowej, aby być w 100% przygotowanym na dzień egzaminu potwierdzającego znajomość języka angielskiego czy języka niemieckiego lub innego języka obcego.

W jaki sposób wybrać ten najlepszy certyfikat? Oto kilka wskazówek!

 • Wybór konkretnego certyfikatu to kwestia indywidualna. Na początek zastanów się: w jakim celu i do czego chcesz potwierdzić swoją biegłość językową? Od odpowiedzi na to pytanie rozpocznij swoje poszukiwania.
 • Zrób reaserch i sprawdź, jakie certyfikaty w ogóle odpowiadają Twojej potrzebie.
 • Przede wszystkim kieruj się językiem obcym. Egzamin ma potwierdzić znajomość języka.
 • Wybierz taki, który sprawdza konkretny poziom znajomości języka angielskiego czy innego języka obcego.
 • Wybieraj je tak, abyś jako kandydat na daną uczelnię czy na konkretne stanowisko pracy mógł w danym kraju przedłożyć dany certyfikat jako potwierdzenie Twoich umiejętności językowych.
 • Pamiętaj o tym, że certyfikat ma pokazać Twoje kompetencje językowe. Na przykład w przypadku wielu zawodów będzie Ci potrzebny np. certyfikat potwierdzający znajomość języka biznesowego.
 • Sprawdź taki certyfikat, który ułatwi Ci rekrutację na uczelnię wyższą czy Twoje starania o konkretną posadę.
 • Kieruj się opiniami innych osób, które już przeszły Twoją ścieżkę edukacji czy kariery. Ich komentarze i zdanie na ten temat może być dla Ciebie dosłownie na wagę złota.
 • Posiadanie certyfikatu językowego ma Ci w czymś pomóc.

Po co nam certyfikaty językowe?

Jest wiele powodów, dla których warto zdobyć certyfikaty językowe. Jim Rohn zauważa: „nie płacą ci za godzinę. Płacą za wartość, jaką dodajesz do tej godziny”. Ten amerykański przedsiębiorca i pisarz podkreślał również: „standardowa edukacja zapewni ci przeżycie. Samokształcenie – fortunę”. Chcesz zainwestować w siebie, ponieważ wierzysz w to, że znajomość języka lub języków obcych zaprocentuje w przyszłości? Świetnie! Każdy powód jest dobry, aby nauczyć się języka obcego. Jak to mawiał Ludwig Wittgenstein: „ograniczenia mojego języka są ograniczeniami mojego świata”.

 • Z certyfikatem językowym prościej dostać się na uczelnię w innym kraju.
 • Potwierdzenie kompetencji językowych to często jeden z wymogów wzięcia udziału w warsztatach czy kursach zagranicznych.
 • Potwierdzenie określonego poziomu znajomości języka obcego to bardzo często podstawa przyjęcia do pracy.
 • Certyfikat językowy potwierdzający poziom znajomości danego języka obcego to zwieńczenie nauki danego języka obcego.
 • Certyfikaty językowe wpisane do CV świadczą o tym, że nie tylko posługujesz się językami obcymi, ale i dbasz o swój rozwój.
Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]

About Author