Kategorie:

Dlaczego warto korzystać ze słowników?

Czy w dzisiejszych czasach nadal warto korzystać ze słowników? To pytanie, na które każdy szuka odpowiedzi. W końcu dziś, gdy wszystko jest dostępne od ręki, czy wciąż potrzebujemy słowników? Oczywiście, że tak. Nawet tłumacze z nich korzystają, naprawdę. W końcu nawet tłumacz może mieć wątpliwości dotyczące znaczenia jakiegoś pojęcia. Nikt nie ma przecież wiedzy absolutnej. To niemożliwe. Stąd tak często w swej pracy sięgają do tej bazy wiedzy. Dlaczego warto korzystać ze słowników? Co daje nam wiedza w nich zawarta? Oto kilka słów w tej kwestii.

Rodzaje słowników – który wybrać?

Zastanawiasz się czy warto korzystać ze słowników? Odpowiedź wydaje się oczywista. Pewnie, że tak. Zawsze i wszędzie. Jednak, z jakich słowników warto korzystać? To zależy. Od czego? Od wielu czynników. Aby jednak wiedzieć po który ze słowników sięgnąć, warto wiedzieć o nich nieco więcej. Przede wszystkim zacznijmy od podstaw. Czyli od tego czym w ogóle jest słownik. Okazuje się bowiem, że znamy czym on jest, ale już z definicją mamy problem. Jak to możliwe? A jednak. W zasadzie każdy z nas wie, choć tak nie do końca…

Zatem, czym jest słownik? Najprościej słownik to zbiór wyrazów i wyrażeń. Zatem, już wiemy czym jest. Do czego natomiast nam służy? Na to pytanie z pewnością każdy z nas zna odpowiedź, prawda? W końcu nikt nie jest nieomylny. Jednak, który słownik wybrać? Na rynku jest dostępnych tak wiele ich rodzajów, że trudno jest wybrać ten właściwy. Czym kierować się przy wyborze? Jak wybrać słownik? Sprawdźmy zatem jakie mamy rodzaje słowników.

Polecany artykuł dla Ciebie: Trudności związane z zawodem tłumacza

Słowniki – baza wiedzy dla każdego

Już wiemy czym są słowniki. Jednak, który z nich wybrać? Każdy z nich ma hasła i może wydawać się taki sam. Ale nie jest taki sam. Jest wiele rodzajów słowników. Który jednak wybrać, aby był pomocny? To zależy od naszego problemu. Ale zacznijmy od podstaw. W końcu do wyboru mamy tyle różnych słowników, że warto wiedzę o nich nieco uporządkować. Na początku należy wiedzieć, że mamy słowniki jedno i dwujęzyczne. Czym się różnią? Pierwsze zawierają informacje w obrębie tylko jednego języka, jak np. słownik języka polskiego. Drugie zaś w dwóch, np. słownik angielsko-polski. Czy są jeszcze inne słowniki? I w ogóle jakie są te słowniki? Co warto o nich wiedzieć? Przede wszystkim to, jakie mamy inne słowniki do dyspozycji. Jak już je poznamy, łatwiej nam będzie z nich korzystać. Zatem, oto one.

Jak korzystać ze słowników?

Mądrze. Powie to każdy, kto za pan brat jest ze słownikami. To, że mamy w domu zbiór słowników, nie oznacza, że znamy ich treść. Jednak, nie o ilość, a jakość tu chodzi. Są pewne słowniki, które powinny obowiązkowo znaleźć się u każdego z nas w bibliotece. To po prostu zestaw obowiązkowy i ratujący nas z opresji językowych. Aby jednak tak było, każdy powinien wiedzieć, kiedy korzystać ze słowników. Najlepiej zawsze, gdy mamy problem językowy. Od tego, żeby nam pomóc są właśnie słowniki. Ich rodzajów jest naprawdę sporo. Warto wiedzieć jednak po który z nich powinniśmy sięgnąć w danej sytuacji. Bo przecież inny jest słownik ortograficzny, a inny jest słownik synonimów, prawda? Poznajmy więc te, które warto mieć.

Te słowniki warto mieć

Na rynku mamy ogromny wybór słowników. Jednak, to wcale nie oznacza, że każdy z nich należy mieć. Są jednak i takie, które każdy z nas mieć powinien. Bez nich możemy zapomnieć o poprawnym pisaniu i mówieniu. Nikogo też nie trzeba przekonywać, że znajomość języka świadczy o nas samych. Zwłaszcza, gdy chodzi o język polski. W końcu to nasz język ojczysty i każdy powinien go znać, a z tym bywa różnie. Okazuje się, że większość naszych rodaków słabo zna swój własny język. Przodują w tym młodzi ludzie. To oni dość lekko podchodzą do kwestii językowych. A szkoda. Niektórzy młodzi ludzie nie potrafią nawet korzystać ze słowników. Niestety taka jest prawda. Zatem, tym bardziej przyda się wiedza o tym, jakie słowniki powinniśmy mieć.

Słownik ortograficzny. To absolutna podstawa. Znajdziemy w nim informacje jak poprawnie pisać dane słowo. Ale to nie wszystko. Tu również możemy zobaczyć w jakich sytuacjach należy go używać. To bardzo ważne. Dzięki temu słownikowi nauczymy się jak poprawnie pisać. Ten słownik towarzyszy nam przez całe życie, bo z niego nie wyrasta się nigdy.

Słownik poprawnej polszczyzny. To jeden z najlepszych słowników, który każdy powinien mieć. Bo ten słownik to zbiór kilku słowników w jednym. Ten słownik może służyć jako:

  • słownik ortograficzny – bo znajdziemy w nim pisownię trudnych wyrazów;
  • słownik wyrazów obcych – mamy w nim wiele nowych słów;
  • słownik wymowy – znajdziemy w nim jak wymawiać trudny wyraz.

Dlatego dla wielu osób jest to najlepszy, uniwersalny słownik. Dowiemy się z niego, jak poprawnie mówić i pisać, ale też jak nie pisać i nie mówić. I jeszcze jedna ważna rzecz. Słownika tego nie znajdziecie w wersji online. Dostępny jest tylko w formie papierowej, naprawdę!

Słownik wyrazów bliskoznacznych. Pozwala wyszukiwać wyrazy o podobnym znaczeniu. Świetny słownik dla osób, które chcą poznać nowe znaczenia słów i synonimów.

Słowniki online – czy warto z nich korzystać?

Oczywiście, że tak. Tym bardziej że nasze życie coraz częściej przenosi się właśnie do sieci. A tu możemy znaleźć mnóstwo słowników. Tylko, z których warto korzystać? A może lepiej z nich wcale nie korzystać? Nic z tych rzeczy. Już wiemy, że słowniki są naszą bazą wiedzy. Dobry słownik online w niczym nie ustępuje temu papierowemu. Który więc wybrać? Wybór zawsze zależy od nas samych. Od tego, co chcemy wyszukiwać i jak często. Taki słownik online może być świetnym narzędziem do nauki. Może, choć nie musi. Każdy powinien wybrać taki słownik biorąc pod uwagę własne oczekiwania i wymagania. A te mogą być różne. Zatem dobry słownik online jest pojęciem bardzo szerokim.

Jak wybrać dobry słownik online? Czy kierować się tym, ile słownik zawiera haseł? A może opiniami na jego temat? To zależy. Z jednej strony słownik internetowy ma dużą przewagę nad tym w formie papierowej. Przede wszystkim taki słownik obejmuje niemal nieograniczoną liczbę haseł i jest na bieżąco aktualizowany. Zatem nie znajdziemy w nim haseł, które wyszły już z użycia. Mamy za to w nim te, które dopiero niedawno zostały do niego dodane. Słownik online jest także prosty i wygodny w korzystaniu. Nie zajmuje miejsca na półce i możemy do niego sięgnąć zawsze, gdy potrzebujemy.

Dlaczego warto korzystać ze słowników?

O tym jak ważne są słowniki nie trzeba nikogo przekonywać. Dzięki nim możemy szybko sprawdzić pisownię i znaczenie danego słowa. Poza tym wzbogacamy swoje słownictwo i stajemy się po prostu mądrzejsi. Może brzmi to nieco górnolotnie, ale to prawda. W końcu nikt nie jest doskonały i z jakichś powodów potrzebujemy pomocy słownika. Dzięki słownikom poszerzamy zasób słów i poznajemy nowe pojęcia. Któż nie zatrzyma się przy pojęciu, które brzmi ciekawie i obco? Chociażby z ciekawości się nim zainteresujemy. I właśnie w ten sposób dowiadujemy się wciąż czegoś nowego. Słowniki to niezastąpione źródła wiedzy. Nie tylko z zakresu poprawności językowej czy ortografii, ale o wiele więcej.

Jak widać, warto korzystać ze słowników. Warto po nie sięgać zawsze i wszędzie. Nie tylko wtedy, gdy potrzebujemy poprawnie napisać zdanie, ale po prostu na co dzień. Dla wielu osób słownik jest też podstawowym narzędziem pracy. Możecie być zaskoczeni, jak często sięga po niego tłumacz czy redaktor. Bez dobrego słownika żadna z tych osób nie wyobraża sobie pracy. Pracując nad tekstami po prostu trzeba korzystać ze słownika. Bo nawet wybitny tłumacz czy pisarz jest tylko człowiekiem. I nikt nie jest doskonały. Za to doskonałe powinny być efekty ich pracy. Dlatego żaden profesjonalista pracujący z jakimikolwiek tekstami nie jest w stanie obyć się bez słownika. Zatem nie ma wątpliwości, że korzystać ze słowników warto, nawet jeśli przetłacza Cię ilość wyrazów w słowniku. Bo to one stanowią o prawdziwej wartości słownika.

Może Cię także zainteresować:

Oceń wpis!
[Ocen: 1 Średnia: 5]

About Author