co to jest wielojezycznosc, wielojezycznosc, znac wiele jezykow
Kategorie:

Co to jest wielojęzyczność?

Avatar
Opublikowane przez Alicja

W chwili obecnej na świecie istnieje ponad 7 tysięcy języków. Dwujęzyczność i wielojęzyczność daje Ci dostęp do większej liczby ludzi. Bardzo dobra znajomość języka ojczystego jest ważna, ale nie da się ukryć, że kiedy znasz drugi język, trzeci, czwarty czy piąty – masz o wiele więcej możliwości. Karol I Wielki mawiał, że „znać inny język to jak posiadać drugą duszę”. Z kolei Edward De Waal podkreślał, iż „z językami, wszędzie jesteś w domu”. Trudno nie zgodzić się z tymi słowami w sytuacji, kiedy ktoś posługuje się kilkoma językami. Ale czy osoby wielojęzyczne naprawdę mają tak sielankowo? W którym kraju na świecie multilingualism jest najbardziej widoczny? Ty także możesz być wielojęzyczny? Pora poznać odpowiedzi na te wszystkie pytania!

Co to jest wielojęzyczność

Czym jest wielojęzyczność? Możesz spotkać się z różnym jej nazewnictwem. Multilingiwzm, plurilingwizm, polilingwizm czy różnojęzyczność. Niezależnie jednak od nazwy, z którą się spotkasz zawsze oznacza to samo, czyli czynne lub też bierne posługiwanie się dwoma lub większą ilością języków. Co ciekawe, okazuje się, że osób posługujących się tylko jednym językiem jest mniej na świecie niż tych, które mówią wieloma językami. Zjawisko to jest najbardziej widoczne w takim miejscach na naszej planecie, gdzie ludność zróżnicowana jest najsilniej pod względem etnicznym – na przykład w Nowej Gwinei czy w Afryce.

Polecane dla Ciebie:

Najbardziej wielojęzyczne kraje na świecie

Ciekawi Cię, w którym kraju na świecie możesz usłyszeć najwięcej języków? Masz jakiś swój typ? Dane Ethnologue pokazują, że państwem numerem 1. pod względem wielojęzyczności jest Papua-Nowa Gwinea. Choć być może będzie trudno Ci w to uwierzyć – mieszkańcy tego kraju mówią 840 różnymi językami! Słowo language w tym przypadku nabiera wielowymiarowości. Co więcej! To nie odosobnione miejsce na świecie pod względem języków. W Indonezji jest 710 języków. Nigeria mówi 524 językami. A w Indiach wyliczono, że jest ich 453. Liczby te oszałamiają, prawda? Patrząc na te statystyki na pewno zdajesz sobie sprawę, że umiejętności językowe w takich miejscach nabierają zupełnie innego wymiaru.

Gdzie jeszcze na świecie można spotkać się ze skupiskami wielojęzyczności? Oto inne państwa, których mieszkańcy posługują się największą ilością języków na świecie.

  • Stany Zjednoczone – 335.
  • Australia – 319.
  • Chiny – 305.
  • Meksyk – 292.
  • Kamerun – 275.
  • Brazylia – 228.

Uczmy się języków obcych!

Hal Elrod podkreśla coś ważnego dla każdego z nas, dla Ciebie również, „budując życie swoich marzeń, kochaj to życie, które masz. Niech Ci się nie wydaje, że jedno wyklucza drugie. Bądź wdzięczny za wszystko to, co masz, akceptuj wszystko czego nie masz i z ochotą stwarzaj to, czego pragniesz”. Marzysz być dwujęzyczny albo wielojęzyczny? Pociąga Cię życie człowieka dwu- czy wielojęzycznego? Chcesz pracować poza granicami swojego kraju lub podróżować dookoła świata? Nauka języka obcego lub kilku języków obcych musi w tej oto chwili przenieść się ze sfery pragnień w Twoją rzeczywistość. Zacznij uczyć się. Education jest tu kluczowa. Nie będziesz władał innymi językami bez skupienia się na nauce. Od chcenia jeszcze nikomu nic się nie udało. Kompetencje językowe możesz zdobyć tylko przez uczenie się i praktykowanie. Metod, technik i strategii jest wiele. Żyjesz w czasach wielu możliwości. Nawet bez pieniędzy można podjąć naukę języków obcych, trzeba tylko chcieć.

  • Wielojęzyczność nie jest czymś magicznym. Jeżeli chcesz, możesz nauczyć się kilku języków obcych.
  • Są różne languages. Wybierz te, które Ci się podobają i takie, które wykorzystasz w nauce, pracy czy podróżach.
  • Ucz się samodzielnie, z przyjaciółmi, w szkole językowej i z native speakerem.
  • Korzystaj z aplikacji językowej. Możesz uczyć się języków obcych nawet w trakcie podróży.
  • Jeżeli masz na to ochotę, ucz się różnymi metodami.
  • Nie przystępuj do nauki kilku języków obcych w jednym momencie. Nie wyjdzie Ci to na zdrowie. Ucz się ich etapami.
  • Wielojęzyczność to coś, co o wiele łatwiej Ci przyjdzie, jeśli zrozumiesz jak ważne jest zanurzanie się nie tylko w konkretnych językach, ale i kulturach z nimi związanych.
  • Kup sobie fiszki. Możesz je też zrobić. Wiele osób wielojęzycznych czy tych dwujęzycznych powtarza, że jest to cenna technika przyswajania słownictwa, wyrażeń lub innych rzeczy związanych z nauką.
  • Połącz naukę z zabawą.
  • Zaprzyjaźnij się z kim, dla kogoś wielojęzyczność to część życia, a nie definicja ze słownika.
  • Wykorzystuj podróże do szkolenia języków obcych.

Wszyscy możemy być wielojęzyczni

Zalety wielojęzyczności to bardzo długa lista. Jest łatwiej, a na pewno osoba wielojęzyczna ma o wiele więcej możliwości. Nawet bycie dwujęzycznym daje więcej szans niż jednojęzyczność. To zupełnie naturalne. Interesuje Cię jednak to czy każdy może być wielojęzyczny? Czy każda osoba może nauczyć się kolejnego języka? A może to tylko domena nielicznych? Pamiętasz nasz wcześniejszy akapit, ten, w którym przedstawiliśmy Ci listę krajów z największą liczbą języków? No właśnie! Nie trzeba urodzić się bogatym, chodzić na najdroższe kursy językowe czy mieć dziesięciu nauczycieli. Językami trzeba żyć, otoczyć się nimi, wsiąknąć w kulturę z nimi związaną. Nie da się ukryć, że o wiele łatwiej i szybciej przychodzi nauka języków obcych tym osobom, które żyją w otoczeniu osób posługujących się różnymi językami. Trzeba też zaznaczyć, że faktem jest, iż niektórym przyswajanie języków przychodzi prościej niż innym. Wielojęzyczność nie jest jednak czymś dostępnych tylko dla poliglotów. Posługiwać się językami możesz przecież na różnym poziomie.

Co będziesz mieć z wielojęzyczności? Oto kilka dobrych powodów, które powinny zachęcić Cię do znajomości wielu języków obcych.

  • Poznasz się lepiej i odkryjesz nowe rewiry własnej osobowości. Jak powiedział Haruki Murakami: „nauka nowego języka jest jak stanie się nowym człowiekiem„.
  • Będziesz mógł żyć pełniej. Jest takie przysłowie czeskie mówiące, że „iloma językami mówisz – tyle razy żyjesz. Jeśli znasz tylko jeden, żyjesz tylko raz”.
  • Ułatwisz sobie życie i zwiększysz swoje szanse na studia poza granicą, fajne staże, atrakcyjne stanowisko w pracy. Frank Smith podkreślał, że „znajomość jednego języka stawia cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają wszystkie drzwi na twojej drodze„.
  • Dotrzesz do ludzi, którzy Cię interesują prywatnie i zawodowo. Warto tu przypomnieć słynne dziś już słowa Nelsona Mandeli, które brzmią następująco: „jeśli rozmawiasz z kimś w języku, który ta osoba rozumie, to co mówisz przemawia do niego. Jeśli rozmawiasz z nim w jego ojczystym języku – trafia to wprost do jego serca”.
  • Rozwijasz się na każdej płaszczyźnie. Karol I Wielki był zdania, że „znajomość dwóch języków jest jak posiadanie dwóch dusz„.
  • Odkrywasz nowe możliwości dla siebie i swoich bliskich. Nagle znikają granice. Rita Mae Brown ujęła to w takie piękne słowa: „język wyzwala ukryte moce, tak jak księżyc wyzwala pływy”.
  • Zwiększasz pewność siebie, masz okazję więcej zarabiać, mieć przyjaciół z różnych krajów, przenieść się za granicę. Wielojęzyczność jest fajna, tylko musisz zacząć uczyć się języków obcych.
Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]

About The Author