Mniej odpoczynku. Święta w Niemczech i dni wolne od pracy
Biorąc pod uwagę cały kraj, kalendarz świąt w Niemczech jest nieco uboższy od naszego, jeśli chodzi o liczbę wolnych dni. Analizując jednak każdy osobny land, ich ogólna ilość jest zdecydowanie większa, a dni takie obchodzone są w przeróżny sposób.
W niemieckiej kulturze w ciągu roku obchodzonych jest osiem świąt, które gwarantują obywatelom tego kraju dzień wolny od pracy. Dodatkowo w wybranych landach, czyli krajach związkowych świętuje się z kilku innych powodów, przypisanych tylko konkretnym regionom.
Święta w Niemczech – dni wolne od pracy
Nowy Rok (Neujahr) – 1 stycznia
Podobnie jak w kulturze polskiej, pierwszy dzień nowego roku kalendarzowego jest jednym
z najważniejszych świąt. Nasi zachodni sąsiedzi świętują go jednak w nieco inny sposób – synonimami tego dnia są rodzina i piernik. Niemcy planują wówczas spotkania ze swoimi krewnymi, braćmi, siostrami, wujkami, ciociami, dziadkami itd. Jest to wpisane w niemiecką kulturę, wedle której Nowego Roku nikt nie powinien spędzać w samotności.
Wielki Piątek (Karfreitag) – święto ruchome
Podobnie jak w polskiej kulturze, dzień ten naznaczony jest wieloma chrześcijańskimi obrzędami, modlitwami i wizytami w kościele. Jedyną różnicą względem Wielkiego Piątku w Polsce jest fakt, że
w Niemczech nie obowiązuje ścisły post.
Poniedziałek Wielkanocny (Ostermontag) – święto ruchome
Jest dniem wyciszenia, odpoczynku, relaksu i nabrania energii na kolejne dni pracy. Mieszkańcy Niemiec najczęściej pozostają w domach, aby w spokojnej atmosferze dokończyć długi weekend.
W odróżnieniu od polskich zwyczajów, za zachodnią granicą nieznany jest zwyczaj polewania się wodą.
Święto Pracy (Tag der Arbeit) – 1 maja
To święto w Niemczech obchodzone jest niemal identycznie, jak w naszym kraju. W wielu regionach organizowane są liczne pochody i manifestacje społeczne, oczywiście nacechowane tematyką pracy
i praw pracowników. Poza tym wielu Niemców spędza ten czas z rodziną i korzystając z coraz ładniejszej pogody udaje się na pikniki czy spotkania plenerowe.
Wniebowstąpienie Pańskie (Christi Himmelfahrt) – święto ruchome
Kolejne ze świąt, mocno nacechowane przesłankami chrześcijańskimi i religijnymi. Obchodzone rzecz jasna w związku z upłynięciem 40 dni od Wielkanocy. W jego trakcie organizowane są błagania, procesje i sesje modlitw, upamiętniające wstąpienia Jezusa do nieba.
Poniedziałek Zielonoświątkowy (Pfingstmontag) – święto ruchome
Swoją charakterystyką nie odbiega znacząco od polskich zwyczajów – mieszkańcy również udają się do kościołów z gałązkami i wtykają je do drzwi wejściowych. Ponadto nasi zachodni sąsiedzi organizują masowe procesje i przemarsze, angażując w to zwierzęta gospodarskie, oczywiście ozdobione stosownymi symbolami tego dnia. Nazywany jednymi z najbardziej symbolicznych świąt w Niemczech.
Dzień Zjednoczenia Niemiec (Tag der Deutschen Einheit) – 3 października
Dzień upamiętniający uzyskanie przez Niemcy Zjednoczenia w 1990 roku, choć nazwa odnosi się nie do zjednoczenia, a jedności obywateli. Początkowo planowano obchodzić go 9 listopada, ale data ta zbiegała się z dniem upadku Muru Berlińskiego w 1989 roku.
Boże Narodzenie (Weihnachten) – 25-26 grudnia
Drugie z najważniejszych świąt w Niemczech. Tak jak w naszej kulturze, Niemcy świętują przez trzy dni – w Wigilię, pierwszy oraz drugi dzień świąt. Pierwszego dnia, tuż po powrocie z uroczystej mszy świętej organizowana jest uroczysta kolacja, zaś 25 i 26 grudnia to momenty na odpoczynek, spędzenie czasu z rodziną i udział w kolejnych wydarzeniach kościelnych.
Na naszą zachodnią granicą nie ma zwyczaju łamania się opłatkiem podczas kolacji wigilijnej, natomiast prezenty kładzie się na stole, a nie pod choinką.
Święta w Niemczech – poszczególne landy
Na terenie Niemiec jest 16 oddzielnych landów, które z uwagi na federalny charakter kraju mogą ustalać własne zasady co do dni wolnych w poszczególne święta. Takich przypadków jest sześć:
6 stycznia: Trzech Króli (obchodzone w Bawarii, Badenii-Wirtembergii i Saksonii-Anhalcie),
Druga połowa maja: Boże Ciało (obchodzone w Bawarii, Badenii-Wirtmbergii, Hesji, Nadrenii-Palatynacie, Nadrenii Północnej-Westfalii i Saarze),
15 sierpnia: Wniebowzięcie NMP (obchodzone w Bawarii i Saarze),
31 października: Święto Reformacji (obchodzone w Brandenburgii, Maklemburgii-Pomorze Przednie, Saksonii, Saksonii-Anhalt, Turyngii, Hamburgu i Bremie),
1 listopada: Wszystkich Świętych (obchodzone w Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynat i Saarze),
20 listopada: Dzień Pokuty i Modlitwy (obchodzone w Saksonii i części Bawarii).