Wśród nas żyli i żyją ludzie, którzy posiadają niezwykły dar zgłębiania języków obcych. Ich zdolności dla większości z nas są godne podziwu i szacunku. Umiejętność posługiwania się kilkunastoma czy kilkudziesięcioma językami dla przeciętnego człowieka na świecie jest po prostu czymś kosmicznym, niewyobrażalnym i najzwyczajniej nieosiągalnym. Niektórzy z nich swoją pasję lingwistyczną łączyli z podróżami, pracą tłumacza, handlowca czy działalnością edukacyjną. Oto niektórzy z najbardziej znanych poliglotów w historii.
Szukasz kontaktu do tłumacza, który posługuje się biegle kilkoma językami? Najprościej dotrzeć do zaufanego specjalisty przez sieć kontaktów renomowanego biura tłumaczeń.
Ziad Fazah
Opanowane języki: 59 języków
Rekordzista Księgi Rekordów Guinnesa z 1998 roku. Wymienia się go tam jako poliglotę, który potrafi mówić i czytać w 58 języków.
Co ciekawe, Ziad Fazah podkreśla, że tak nieprzeciętną umiejętność uczenia się języków obcych uważa za dar od samego Boga. Cóż, niezależnie od podglądów różnych ludzi, na pewno nie można odmówić, że taka zdolność to prawdziwy dar!
Guiseppe Gasparo Mezzofanti
Opanowane języki: mówił biegle w 30 językach i wielu dialektach. Inne źródła podają, że mógł posługiwać się nad w 100 językach.
W przypadku najwybitniejszych poliglotów zawsze toczą się debaty dotyczące dokładnej ilości języków, które opanowali. Jeśli chodzi o osobę Giuseppe Gasparo Mezzafantiego specjaliści uważają, że najprawdopodobniej w stopniu doskonałym posługiwał się w ok. 30 językach.
To nie wszystko! Często podaje się, że płynnie posługiwał się jeszcze 9 innymi, a w kilkudziesięciu kolejnych wykazywał solidne podstawy ich znajomości.
Nie powinno więc nikogo dziwić, że prawie cała Europa stanęła do „walki” o czaszkę tak niewiarygodnie zdolnego człowieka!
Sir John Bowring
Opanowane języki: według samego poligloty miał znać 200 języków, a mówić w 100
Był zarazem biznesmenem, pisarzem, podróżnikiem i językoznawcą. Znany jako czwarty gubernator Hongkongu. Jego rozwojowi jako poligloty sprzyjał zawód kupca. Od napotkanych w podróży ludzi uczył się nowych języków.
Choć sam twierdził, że zna 200 języków, a potrafi mówić w 100 wielu znanych ludzi podchodzi do tego z dużym dystansem. Po jego śmierci zaczęto mówić, że płynnie mówił w 8 językach, w 7 płynnie czytał i pisał, a rozumiał 25. Jakby na to nie patrzeć, brzmi to i tak imponująco i ponadprzeciętnie.
Dodajmy jeszcze, że znajomość języków otworzyła mu wiele drzwi, dała o wiele większe możliwości i zapracowała na silną pozycję zawodową.
Nie możemy też nie wspomnieć o tym, że zajmował się także tłumaczeniem różnych tekstów z regionu z Rosji, Europy Wschodniej i Hiszpanii.
Kenneth Hale
Opanowane języki: ponad 50 języków obcych
Był zawodowym lingwistą działającym w Massachusetts Institute of Technology. Szczególnie poświęcił się badaniu i zgłębieniu najbardziej zagrożonych języków z Ameryki Północnej, Ameryki Środkowej i Australii. Nazywano go nawet „głosem niesłyszalnych”.
Języków obcych uczył się w szkole, od kolegów z liceum czy współlokatorów z akademika na studiach. Do dziś budzi podziw szybkość, z jaką był w stanie nauczyć się nowego języka. Po jedynie 10 czy 15 minutach przysłuchiwania się rozmowie rodzimych użytkowników potrafić podjąć podstawową konwersację!
William James Sidis
Data i miejsce urodzenia: 1 kwietnia 1899, Nowy Jork, Stany Zjednoczone
Data i miejsce śmierci: 17 lipca 1944, Boston, Stany Zjednoczone
Języki: twierdził, że mówi w ponad 40 językach i różnych dialektach
Sidis był amerykańskim matematykiem, kosmologiem, socjologiem, antropologiem, językoznawcą i jurystą. Uważany za cudowne dziecko i uznawany za jednego z najinteligentniejszych ludzi w historii.
Już jako dziecko odznaczał się niezwykłymi umiejętnościami językowymi i matematycznymi. Jego iloraz inteligencji wynosił od 250 do 300, jeden z najwyższych w historii.
Zaznaczmy, że nauczył się ośmiu języków (łaciny, greckiego, francuskiego, rosyjskiego, niemieckiego, hebrajskiego, tureckiego i ormiańskiego) po swoich ósmych urodzinach, a nawet rozwinął własny język zwany Vendergood. Jako dorosły twierdził, że jest w stanie mówić w ponad 40 językach i dialektach. Mówi się, że był w stanie nauczyć się podstaw języka w ciągu jednego dnia, do końca nie wiadomo czy to prawda.
Sidis zasłynął po raz pierwszy z powodu swojej nieokiełznanej popularności, a później z ekscentryczności i wycofania się z życia publicznego.
Ferenc Kemény
Opanowane języki: rozumiał ponad 40 języków, pisał w 24, a mówił w 12
Jest to jedno z najbardziej znanych nazwisk nie tylko wśród poliglotów, ale i tłumaczy. Bardzo często wręcz mówi się, że to właśnie ten człowiek był najwybitniejszy w swojej dziedzinie.
Uważa się, że znał ponad 40 języków, pisał w 24, a mówił w 12.
Jako tłumacz zajmował się głównie przekładami poezji i literatury węgierskiej – przetłumaczył ją na ponad 17 języków obcych. Podejmował się także tłumaczeń z innych języków na węgierski.
Emil Krebs
Opanowane języki: 68 języków
Powszechnie uważa się, że Krebs biegle posługiwał się 68 językami. Ale to nie wszystko! Studiował ich aż ponad 120.
Jego niezwykłe umiejętności językowe odkryto na Uniwersytecie w Berlinie. Jako poliglota rozwijał się także podejmowanych przez siebie zajęciom. Pracował m.in. jako tłumacz w Pekinie czy pracownik agencji informacyjnej.
Kolekcjonował książki z różnych zakątków naszego globu. W całym swoim życiu zgromadził
3500 książek w 110 językach. Aktualnie znajdują się w Bibliotece Kongresu Stanów Zjednoczonych.
Co niezwykle ciekawe, uznano, że jego zdolności były tak wybitne i ponadprzeciętne, iż podjęto decyzję o zachowaniu jego mózgu. Badany jest w Instytucie Badań Mózgu w Dusseldorfie.
Sir Richard Francis Burton
Opanowane języki: 29 języków obcych i 11 dialektów
Być może niektórym z was postać sir Richarda Francisa Burtona najbardziej kojarzy się z jego przekładem „Kamasutry”, ale Brytyjczyk był także nietuzinkową osobą swoich czasów. Dyplomata, pisarz, podróżnik, geograf, kartograf i odkrywca. Odbył podróże do Azji, Afryki i Ameryki Północnej i Południowej.
Powszechnie podaje się, że biegle posługiwał się 29 językami, a także wieloma dialektami.
Wśród jego osiągnięć należy wymienić też udokumentowaną podróż do Mekki. Co najbardziej interesujące, odbył ją w przebraniu. Dlaczego? W tamtym czasie Europejczycy mieli zakaz wstępu do tego miejsca, które sprzeciwił się temu prawu, czekała go grożba śmierci. Do historii przeszedł też jako pierwszy Europejczyk, który razem z Johnem Hanningiem Speke przybyli nad Wielkie Jeziora Afryki w celu znalezienia źródła Nilu.
Zależy ci na szybkim kontakcie z godnym zaufania tłumaczem potrafiącym przekładać materiały „z” i „na” kilka języków? Pomyśl o fachowym wsparciu profesjonalistów z renomowanego biura tłumaczeń.
About Author

Nazywam się Oliwia Janicka i jestem rodowitą gdańszczanką. Tu mieszkam oraz pracuję jako tłumacz języka chorwackiego. Poza tłumaczeniem tekstów zajmuję się też pisaniem artykułów na interesujące Was tematy. W swojej pracy najbardziej lubię to, że mogę dużo czytać i poznawać nowych ludzie. Dzięki temu dobrze wiem, jak przełożyć teorię na praktykę. Z przyjemnością podzielę się z Państwem swoim doświadczeniem. Po pracy wolny czas spędzam na krótkich wypadach za miasto z książką i w dobrym towarzystwie.