Jak nauczyć się mówić po niemiecku
Kategorie:

Jak nauczyć się mówić po niemiecku?

Kiedy wpisaliśmy frazę „jak nauczyć się mówić w języku obcym?„, wyszukiwarka internetowa pokazała nam ponad 4 mln wyników! Nie trzeba tu tak naprawdę żadnego komentarza. Można śmiało wyciągnąć wniosek, że dziś jest naprawdę dużo osób, które stawiają sobie za cel płynne mówienie w innym języku. Nauka języka obcego to przygoda, frajda i rozwój. Do tego jest długa lista plusów znajomości języków obcych. Możesz uczyć się gdziekolwiek tylko zapragniesz, aplikujesz do pracy poza granicami ojczyzny, a w podróży jesteś bliżej ludzi. Brzmi świetnie, prawda? Ale jak nauczyć się języka niemieckiego? Jak szybko nauczyć się mówić? Sprawdź!

Jak nauczyć się mówić po niemiecku

Fakt pierwszy: jesteś tutaj, ponieważ chcesz nauczyć się niemieckiego. Fakt drugi: nauka niemieckiego jest dla Ciebie ważna. Chcesz więc opanować wymowę, poziom językowy i gramatyczny. Dobrze byłoby, aby szybko zgłębić słownictwo. Fakt trzeci: chcesz szybko zacząć mówić. To świetnie! Wielki Federico Fellini mawiał: „inny język jest inną wizją życia”. Flora Lewiz zauważyła zaś: „nauka nowego języka to nie tylko nauka innych słów określających te same rzeczy, to nowy sposób myślenia o różnych sprawach„. Frank Smith podkreślał: „znajomość jednego języka stawia Cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają wszystkie drzwi na twojej drodze”. Kilka praktycznych porad od nas dla Ciebie. Jak nauczyć się mówić po niemiecku?

  • Zacznij mówić! To najprostszy sposób na świecie! Wymów proste słówko. Potem wypowiedź proste zdanie czy frazę.
  • Bądź odważny! Nie musisz zachowywać się jak superbohater. Wystarczy po prostu wyzwolić się z niemocy i strachu przed mówieniem. Powiedź coś!
  • Znajdź osobę niemieckojęzyczną i zaprzyjaźnij się z nią. Rozmowy ze znajomymi są bezcenne!
  • Mów sam do siebie. Nic nie szkodzi. W ten sposób wyzbędziesz się strachu.
  • Zapisz się na lekcje niemieckiego z native speakerem.
  • Zapisz się na kurs niemieckiego z lektorem.
  • Możesz uczyć się niemieckiego poprzez połączenie przyjemnego z pożytecznym. Zacznij rozmawiać po niemiecku przy kawie czy przy obiedzie.
  • Włącz bajkę lub film dla dzieci po niemiecku. Słuchaj uważnie dialogów, a potem powtarzaj je na głos.
  • Ucz się niemieckiego online. Stwórz grupę wsparcia i spotykajcie się na skypie czy innym komunikatorze.
  • Jeden dzień w tygodniu niech upłynie z nauką języka niemieckiego. Co tydzień możesz wymyślić inną formułę.
  • Korzystaj z lekcji niemieckiego w szkole, na uniwersytecie.
  • Codziennie mów po niemiecku.
  • Pomyśl o wakacjach w Niemczech czy wyjeździe na kurs do Niemiec. Podstawa to zapisać się do takiej grupy, aby nie było w niej Twoich rodaków. Masz myśleć i mówić po niemiecku.

Dlaczego boimy się mówić?

A jaki Ty masz powód, że boisz się mówić po niemiecku? Można szybko nauczyć się języka obcego, o ile rzeczywiście będziesz się go uczył. Rozumiemy Twój strach. Nie znasz dobrze gramatyki, Twoje słownictwo jest dalekie od ideału, a wymowa kuleje. Co z tego? Mówienie w tym języku samo z siebie nie wskoczy na wyższy poziom. Potrzeba Twojej aktywności. Nie da się nic nie robić i mówić lepiej lub płynnie.

  • Wstyd przed kompromitacją.
  • Niezadowolenie ze swojego poziomu językowego niemieckiego.
  • Nieznajomość jakiś niemieckich słówek dosłownie Cię blokuje.
  • Obawa, że nie zrozumiesz zdań i zwrotów, które usłyszysz od swojego rozmówcy.
  • Nieśmiałość.
  • Strach, że sobie nie poradzisz.
  • Konwersacje po niemiecku z obcymi są dla Ciebie powodem stresu.
  • Jesteś perfekcjonistą. Dopóki nie nauczysz się płynnie mówić po niemiecku uważasz, że nie jesteś gotowy do rozmowy po niemiecku.

Ludwig Wittgenstein mawiał: „ograniczenia mojego języka są ograniczeniami mojego świata”. Wystarczy odważyć się. Być może w Twoim przypadku mówienie po niemiecku może przypominać skok na głęboką wodę, ale zrób to. Czasem trzeba skoczyć. Robin Sharma zauważa: „jedną z najsmutniejszych rzeczy w życiu jest dotrzeć do jego kresu, obejrzeć się z żalem za siebie i stwierdzić, że mogłeś być kimś lepszym, dokonać więcej i mieć więcej”. Nie chcesz nigdy zaznać tego uczucia. Więc bez wymówek zacznij mówić po niemiecku.

Co zrobić, by nie bać mówić się po niemiecku?

Język niemiecki nie jest taki straszny. O ile oczywiście rzeczywiście do jego nauki podejdziesz z sercem i pasją. Liczy się też regularna nauka języka. To coś, co pomoże Ci nauczyć się niemieckiego szybko. A co zrobić, by nie bać mówić się po niemiecku? Napoleon Hill powiedział kiedyś takie niezwykle mądre słowa: „jedyną rzeczą, której musimy się lękać, jest sam strach”. To Twój największy wróg. Jak z nim wygrać? Jak z nim walczyć? Po prostu zrobić to, czego tak się boisz. Zacznij mówić po niemiecku. Najpierw sam do siebie. Potem stać przed lustrem i też mów sam do siebie, ale tak, abyś widział swoją twarz. Potem zacznij rozmawiać z kimś, kogo znasz – może być to nauczyciel lub koleżanka czy kolega z Niemiec. H.P. Lovercraft mawiał: „najstarszym i najsilniejszym uczuciem znanym ludzkości jest strach, a najstarszym i najsilniejszym rodzajem strachu jest strach przed nieznanym”. Im szybciej złamiesz ten zaklęty krąg, tym szybciej przekonasz się, że nauka niemieckiego jest fajna, a mówienie po niemiecku daje Ci wiele frajdy. Zapamiętaj słowa Ralpha Waldo Emersona: „to czego boimy się najbardziej jest przeważnie tym, co właśnie powinniśmy zrobić”.

Jak się uczyć niemieckiego?

Poszukujesz jakieś skutecznej metody nauki języka niemieckiego? Jak się uczyć niemieckiego? Jeżeli Twoim priorytetem jest szybko mówić płynnie po niemiecku, powinieneś skupić się przede wszystkim na tym, co pomoże Ci to sprawnie osiągnąć. Niech motywacją dla Ciebie będą słowa Nelsona Mandeli: „jeśli rozmawiasz z kimś w języku, który ta osoba rozumie, to co mówisz przemawia do niego. Jeśli rozmawiasz z nim w jego ojczystym języku – trafia to wprost do jego serca„.

  • Indywidualnie lub w grupie.
  • Z native speakerem lub lektorem. Możesz też uczyć się ze znajomymi.
  • Nauka niemieckiego niech wypełni Ci każdy dzień. Klucz to regularność.
  • Dużo mówić i jeszcze raz mówić po niemiecku.
  • Z pasją. Udowodniono, że osoby, które mają cel nauki języka obcego, uczą się o wiele bardziej efektywnie.
  • Bez strachu, obaw i wstydu, że ktoś Cię skrytykuje za małe postępy czy błędy językowe.

Dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego?

Co sprawiło, że postanowiłeś uczyć się języka niemieckiego? Marzenie o studiach w Berlinie, myśl o aplikowaniu do niemieckiej korporacji czy może znajomość z kimś z Niemiec? Mówimy o tym, bo powodów, dla których warto nauczyć się tego języka obcego jest naprawdę wiele. Jim Rohn mawia: „jeśli staniesz się kimś, sukces sam do Ciebie przyjdzie”. Wyobraźmy sobie, że ktoś chce pracować jako inżynier w niemieckiej firmie. Świetne studia i wiedza nie wystarczą. Trzeba mówić po niemiecku. Nie ma więc na co czekać. Zapisz się na kurs językowy, ćwicz mówienie w domu, korzystaj z różnych metod nauki online. Masz tyle możliwości, wystarczy tylko po nie sięgnąć.

Oceń wpis!
[Ocen: 1 Średnia: 5]

About Author